Świat delfinów

Język delfinów – system komunikacji werbalnej waleni, zwłaszcza delfinów oceanicznych.

 

W wewnątrzgatunkowej komunikacji delfinów wyróżniane są dwa podstawowe systemy porozumiewania:

  • komunikacja niewerbalna
  • komunikacja werbalna

Najwięcej znaczeń mają świsty (gwizdy), jakich wśród delfinów odkryto 32 rodzaje. Każdy może oznaczać określoną frazę, np. ból, niepokój, powitanie, wezwanie „do mnie!” itd. Jednak pomimo wszystkich badań język delfinów dotychczas nie został odszyfrowany w całości.

Jak zwracać się do delfinów? To proste świstem lub gwizdem!

Każdy delfin ma swoje własne imię, na które się odzywa, kiedy wzywają go współplemieńcy. Do takiego wniosku doszli naukowcy amerykańscy. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Co więcej, uczeni stwierdzili, że imię nadawane jest waleniom, a w szczególności delfinom, po ich narodzeniu.

Naukowcy schwytali na wolności 14 butlonosów i zapisali różne wydawane przez nie dźwięki. Za pomocą komputera z zapisów wyodrębniono „imiona”. Kiedy uczeni odtwarzali wybrane imię w obecności stada, odzywał się konkretny osobnik. „Imię” delfina ma formę świstu (gwizdu), trwającego 0,9 s.

Póki co zarejestrowano przeszło półtora tysiąca różnych odmian pojedynczych sygnałów wydawanych przez te zwierzęta. Rozszyfrowano ok. 200.Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl