Świat delfinów

Czy na pewno wiecie wszystko o delfinach?
Przedstawiam Wam ciekawostki na ich temat.

#1 Amerykanie twierdzą uparcie, że to terroryści są groźni i nieprzewidywalni. Tymczasem od 2005 roku po wodach świata błąka się… 36 delfinów tresowanych przez marynarkę Stanów Zjednoczonych. Delfiny te wyposażone są w specjalne działka zdolne jednym strzałem zabić człowieka. Co więcej, już od ponad 10 lat amerykańscy geniusze nie mają pojęcia, gdzie znajduje się ich oddział bardzo specjalny.

#2 Oprócz znikania ze śmiercionośną bronią, delfiny mają też inne praktyczne zdolności. Potrafią na przykład… popełnić samobójstwo. U człowieka i wielu innych organizmów oddychanie następuje automatycznie, jest odruchem, którego przez zdecydowaną większość czasu nie kontrolujemy. Tymczasem u delfinów każdy oddech jest celowy. I kiedy dany delfin znudzi się ziemskim padołem, może zdecydować, że pora już popływać w wodach po drugiej stronie.

#3 Żeby jednak ktoś nie pomyślał, że delfiny to samo zło! Popularne w filmach sceny, w których delfiny ratują rozbitków przed atakiem rekinów czy nawet przed utonięciem, mają uzasadnienie w rzeczywistości. Jako ssaki, delfiny rozumieją, czym grozi utonięcie. Co więcej, ich sonar jest w stanie rozpoznać pod wodą szkielet człowieka i ruszyć mu z pomocą, gdy ten znajdzie się w tarapatach.

#4 Konieczność pamiętania o oddychaniu jest pewną trudnością – zwłaszcza dla nieprzyzwyczajonych. I pozostaje pytanie: co ze snem? Coś za coś. Delfiny poradziły sobie z problemem w taki sposób, że jednocześnie śpi tylko jedna półkula ich mózgu, podczas gdy druga odpowiada za oddychanie. Potem zmiana.

#5 W Indiach delfiny traktowane są z szacunkiem, uważa się je nawet za osoby, a ich import w celach rozrywkowych (na przykład dla bawienia gapiów w cyrku) jest zakazany. Z kolei istnieje także fundacja, której misją jest eliminacja delfinów, gdyż te – według Anti-Dolphin Organization – mają stanowić zagrożenie dla ludzkości i próbować przejąć kontrolę nad światem.

#6 Jeśli komuś kiedyś wydawało się, że „Worms” to gra zupełnie oderwana od rzeczywistości, to… jest w błędzie. A przynajmniej próbują dowieść tego próby radzieckiej marynarki wojennej. Wojskowi w służbie kolosa na glinianych nogach umyślili, by wyposażyć delfiny w strzykawki wypełnione dwutlenkiem węgla. Trenowali je do umieszczania min pod statkami, a nawet… zrzucali je na spadochronach z helikopterów.

#7 W chwilach kiedy delfiny nie troszczą się o oddychanie, nie walczą z wrogiem i nie wykorzystują samic, zwierzęta te oddają się różnym innym uciechom. Kilkukrotnie zanotowano przypadki, w których delfiny bawiły się do spółki z wielorybami, urządzając sobie przejażdżki na grzbietach największych ssaków.

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się kilku nowych i ciekawych rzeczy na temat delfinów. Jestem ciekawa, co Was najbardziej zasokczyło.Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl